Добротата може би има най-високата морална стойност. Вярваме, че всички се стремим към доброто. Но всъщност толкова лесно ли е постижим походът към добрината? Не се изисква много, за да сме добри. Нужно е само да отправим поглед към вътрешноста на душите си. Да бъдеш добър човек, означава да правиш нещо хубаво, което е в полза на хората, а и на самия теб. Според нас, добри дела са да помогнеш на нуждаещ се, да направиш някого щастлив, да мотивираш близките си, да се държиш еднакво добре с всички, защото, който дава добро, получава същото.

В днешно време е пълно с благотворителни инициативи¸ които ни дават възможност да направим нещо хубаво. Пример за това е „Бригада нов дом”- предаване, което показва как група млади хора ремонтират домове на нуждаещи се. Силно емоционална е реакцията на хората, чиито домове се разкрасяват и подновяват. Сълзите им са израз на щастие. Често пъти такива сцени просълзяват и нас зрителите, защото ставаме съпричастни на тяхното щастие. Даваме си сметка колко много са хората, които имат нужда от добрината на другите.

Добрината трябва да е в основата на нашия нрав. Но има и още нещо, смятаме, че доброто и злото са взаимносвързани. В живота има колкото добро, толкова и зло. Това е напълно нормално, защото, ако не познавахме злото, как щяхме да знаем кое е доброто? Светът е съвкупност от бели и черни дела. Много често превес взимат черните и точно тогава ни е нужен поглед към доброто. Всички грешим и всички сме правили лоши неща, но ако в основата на нашия характер е доброто, много лесно намираме обратния път към него. Погледът към добрината е една светлина, която ни показва правия път, дава ни смисъл и възможност да се поправим. Ако ни се случи да изпаднем в тъмнина, дупка, хаос, тогава ще ни е необходим поглед към доброто. В друг случай обаче може би ние ще се окажем нечий поглед към доброто, ние ще бъдем тези, които трябва да покажем светлата пътека на някой изгубил я. Aко посочим на някого пътя към доброто, то и на нас ще ни бъде посочен при нужда. И това доказва, че правейки добро, ще получим добро, защото животът е един бумеранг- всичко се връща.

Вярваме, че когато имаме представа за доброто и живеем с мисълта за него, животът ни е много по-хармоничен и всичко е толкова по-лесно. И тук изплуват думите:
„Тези, които дават светлина на другите, никога не остават на тъмно”.
Джеймс Матю Бари

